تبلیغات
تجربه های تدریس خانم معلم لیلا

تجربه های تدریس خانم معلم لیلا

:[عمومی , ]

به نام خدای زیباییها

با سلام و صد سلام حضور دوستان عزیز و با تشکر از دوستانی که به سرای ما هم تشریف می آورند.

این جلسه می خوام در مورد نمره صحبت کنم.

من معمولا در جلسه اول یا دوم جدول زمان بندی امتحان های کلاسی رو به بچه ها میدم . (قبل از شروع مدرسه برای پایه های مختلف برنامه ریزی می کنم که هر جلسه چقدر تدریس بشه و تا آخر ترم از چه مباحثی و در چه زمانی امتحان بگیرم) «شاید بعد ها در یکی دو جلسه ی اول امتحان رو جدی نگیرن و فکر کنن که طبق برنامه پیش نمیریم ولی اگر ما برنامه رو اجرا کنیم دیگه اونها خودشون رو ملزم به توجه به برنامه ریزی می کنند. »

و یکی از کارهایی که من همیشه در مورد امتحانهای کلاسی انجام میدم اینه که پایین نمره هر کسی با توجه به نمره کسب شده اش جملاتی مثل « از تو بیشتر انتظار دارم , بیشتر تلاش کنی بهتر هم میشه , افرین خیلی خوب بود و .....»می نویسم و بچه ها هم از این جملات تاثیر می گیرند . و این رو به تجربه دریافتم . ( یه بار که برگه های امتحانی رو به بچه ها داده بودم ؛ که ببینند ایرادهاشون کجا بوده , یکی از اونها اومد و گفت خانم نمره این امتحان ازامتحان قبلی ام خیلی بهتر شده ؛ ولی شما زیر برگه ام ننوشتین ، آفرین که نمره ات بهتر شده ...) یعنی این نوشته ها خودش یه تشویق یا هشدار به اونها هست. و در امتحانهای کلاسی در تصحیح کردن سخت می گیرم. پیش آمده که مثلا کسی 75/16 گرفته و تقاضای 25/0 داشته که به او گفتم من نمی تونم به تو نمره بدم چون تو به همین اندازه تلاش کرده ای یا بیشتر از این دقت نداشته ای . این طوری یاد گرفته که پس به اندازه ی تلاشش نتیجه می گیرد . اما در امتحانهای آخر ترم خوب من وضعیت دانش آموزم رو در نظر می گیرم ممکن هست یکی طی ترم دانش آموز خوبی بوده و از وضعیت درسی آن راضی بودم ولی شب امتحان یه مشکلی براش پیش آمده که نتونسته آن طور که باید خودش رو نشون بده . اینجا اگه اون به نمره درس من نیاز داشته باشه به اون کمک می کنم .

گاهی پیش میاد که دانش آموز از اضطراب نمره نمی تونه درس رو خوب بفهمه . (بیشتر در مورد بچه های زرنگ صدق می کنه که با هم رقابت می کنند و نمره براشون مهمه ) من اغلب سر کلاسم به بچه ها می گم: بچه ها امروزاین درس رو خوب گوش کنید و تمرین داشته باشین من بهتون قول میدم نمره بالایی از اون بیارین و اصلا نگران نمره نباشین فقط الان تا اونجایی که می تونین به حرفهای من خوب گوش کنید.. . این جملات به اونها آرامش خاطر می ده .

ببینین به اعتقاد من یه دانش آموز اگه از لحاظ روحی تا مین بشه؛ میتونه با علاقه ریاضی رو یاد بگیره .

نوشته شده در شنبه 15 مرداد 1384 و 12:08 ق.ظ توسط خانم معلم لیلا

ویرایش شده در - و -